Oliver Matonoha

doktorand částicové fyziky, Lund University

Oliver Matonoha - doktorand částicové fyziky, Lund University

O mně

Oliver je rodilý Pražák a po vystudování Gymnázia Budějovická se začal věnovat částicové fyzice na Jaderce při ČVUT. Jeho hlavním vědeckým zájmem je experimentální studium tzv. kvark-gluonového plasmatu, exotického stavu hmoty, v němž se Vesmír nacházel pár mikrosekund po Velkém třesku, a který dnes umíme produkovat ve srážkách ultrarelativistických jader na urychlovačích. 

Na své práci ho baví především její analytický charakter a také to, jak překvapivě společensky založená je. Dnešní věda je opravdu týmový sport, a tudíž má člověk spoustu příležitostí poznat a blízce spolupracovat s velmi zajímavými lidmi. Rovněž se díky ní dá dobře cestovat – v rámci svého výzkumu se Oliver účastnil několikaměsíčních stáží v ženevském CERNu a v Pennsylvánii a prezentoval ho na konferencích mj. v kalifornském Berkeley či v New Yorku.

Kromě fyziky se pak rád věnuje programování a elektronické hudbě, jeho nejoblíbenějším sportem je lyžování a neumí říct ne dobrému pivu. Rád se také zapojuje do outreach programů a popularizace vědy. Po získání inženýra v ČR nastoupil na doktorát na švédskou Univerzitu v Lundu, kde nyní pracuje na svém výzkumu v rámci velkého experimentu v CERNu.

Oliver Matonoha - doktorand částicové fyziky, Lund University

Další mentoři

Partneři